Jentene+klatrer++p%E5+topps+som+arrang%F8rer+av+NM-festen+i+Lierbygda+om+fem+uker.+%D8verst+til+venstre%3A+Leder+i+hovedkomit%E9en+Helga+Haverstad+og+l%F8psleder+Helen+G%E5svik.+Nede+til+venstre%3A+L%F8pelegger+Vidar+Strand+og+l%F8ypelegger+Kim+Farnes+Hansen.+%28Foto%3A+Arne+Ask%29
Jentene klatrer på topps som arrangører av NM-festen i Lierbygda om fem uker. Øverst til venstre: Leder i hovedkomitéen Helga Haverstad og løpsleder Helen Gåsvik. Nede til venstre: Løpelegger Vidar Strand og løypelegger Kim Farnes Hansen. (Foto: Arne Ask)
Lierbygda O-lag har en NM-ledelse med damene på topp. Helga Haverstad er hovedkomitéleder for NM, mens Helen Gåsvik er løpsleder for NM-arrangementene. Videre må nevnes at det er tre kvinnelige ledere i arrangementets sju underkomitéer. Roger Olson er løpsleder for "Liersprinten 2007", som blir arrangert som publikumsløp samtidig med norgescupavslutningen.

29 år siden sist
For å finne forrige gang det var O-NM i Lier, må vi tilbake til 1978. Den gang samarbeidet Lierbygda O-lag, Lier IL og Vestre Lier IL om NM-arrangementet på Øvre Skustad gård på Øverskogen. Fra forbunds hold ble arrangementet den gang betegnet som svært vellykket, med blant annet svært synlige transparenter over alle innfartsveiene i bygda.
Nå kjempes det om flere NM-titler, og NM-arrangementene er delt opp. NM i ultralang og sprint er allerede avholdt. På Hedemarken blir det middeldistanse, kortdistanse og seniorstafetter i midten av september.
I helga 21.- 23. september blir det Natt-NM, junior-stafett og Craft-Cup (norgescupavslutning) for juniorene i Lierbygda O-lags regi. I tillegg blir det åpent publikumsløp (Liersprinten 2007).
Allerede i 2008 skal Lierbygda O-lag arrangere et nytt NM, da i presisjonsorientering.

På Hennummarka og Eiksetra
Det blir to samlingsplasser denne NM-helgen. Natt-NM på fredag 21. september vil ha Hennummarka skole på Tranby som base, mens junior-stafetten lørdag og Craft-Cup avslutningen på søndag vil ha området ved hustuftene på gamle Eiksetra som samlingsplass. På Hennummarka skole blir det tilbud om overnatting på madrasser eller eget liggeunderlag.

I rute
Nå er alle postene satt ut i terrenget med diskré merking. Kontrollørene har vært ute i løpsområdene og godkjent plasseringen, noen med krav om litt resynfaring og flytting.
Kartene går snart til trykking, og løypene får sitt påtrykk i begynnelsen av september.
Fagkomitéen som skal lage idrettsarenaene på de to samlingsplassene har materialene liggende klare for oppsetting.

Tre nye o-kart
Til NM-helgen blir det utgitt tre nye o-kart. Det er Storemyr, som omfatter området innover fra Kraftkollen, med Storemyr og Opsalsetra, videre Grøstadmarka mellom Tranby III og Lierskogen og det tredje nye o-kartet er Skimten som omfatter området fra Eikseterveien og sørover til Storsteinsfjell og Skimten.
Selv om områdene tidligere er kartlagt, vil disse bli brukt både til senere o-løp og til O-lagets turorientering Lier-Trimmen.

FAKTA:
Program for NM i Lierbygda

Fredag 21. september:
NM natt for junior og senior
Klassene er: D 17-20, D 19-20, D 21-, H 17-20, H 19-20 og H 21-.
Arrangørsted er Hennummarka skole på Tranby i Lier.

Lørdag 22. september:
NM stafett junior
Klassene er D 17-20 og H 17-20.
Dette er en stafett med tre etapper og med klubblag på startstreken.
Arrangørsted er Eiksetra i Drammensmarka.

Søndag 23. september:
CRAFT-cup finaler i junior-klassene.
Liersprinten publikumsløp. (Første Liersprinten ble arrangert i 1974).
Arrangørsted er Eiksetra i Drammensmarka.

Relatert link:
Lierbygda OL