Pallen+i+herreklassen.+Foto%3A+Arrang%F8ren
Pallen i herreklassen. Foto: Arrangøren
Reprise fra Sprint NM: Weltzien og Andersen med nok et gull
- Mitt beste løp på lengre distanser i årets sesong, sier Audun Hultgreen Weltzien.
- Dette var en veldig bra økt, sier Marianne Andersen.
De kan trygt omtale seg som Norges beste orienteringsløpere for øyeblikket! Weltzien og Andersen vant begge sitt andre strake NM-gull på en uke. Sist lørdag orienterte begge seg til gull i Sandvikas gater i NM i sprintorientering. En uke senere gjør de det samme i NM i ultralangdistanse.

Weltzien: fantastisk moro
- Dette er kjempegøy! To NM-gull på en uke er fantastisk moro, og begge løpene har vært et delmål i vårsesongen, sier en jublende Audun Hultgreen Weltzien.
Han vant klassen for menn i ren utklassingsstil. Stig Alvestad tok en strålende sølvmedalje, men var nær fire minutter etter Weltzien i mål. Håvard Lucasen fra Ås-UMB tok bronsen. Imponerende plassering av eks verdensmester Bjørnar Valstad, som løp inn til en sterk femteplass. Det samme kan sies om tidligere toppløper Carl Henrik Bjørseth. Han løp inn til en sterk åttendeplass.

Andersen utklasset konkurrenten med 14 minutter
Marianne Andersen var som forventet i særklasse best i klassen for kvinner. Hun kunne imidlertid gjerne tenke seg litt bedre konkurranse, og det ble ikke spesielt spennende for publikum. Seiersmarginen var på 14 minutter!
- Jeg har gjort et dårlig veivalg og fikk noen kroker her og der, men hatt en fantastisk økt i naturskjønne områder. Den første delen av løypa ved Vassfjellet var en flott opplevelse, og det gjør meg trygg at jeg løp jevnt bra hele veien, sier gullvinneren.
Hun føler seg ikke i toppform, men i grei form.
- Målet er selvfølgelig å finne den optimale toppformen under VM i Ukrania i august, men jeg føler at jeg er skikkelig i rute. Føler at grunntreninga i vinter sitter, men mangler det siste. Det er slikt det skal være, sier hun.
Hilde Hovdenak fra Modum OL tok sølvet, og Zsuzsa Fey fra IL Tyrving løp inn til bronse.

Frode Estil imponert, 1,5 time bak Weltzien
Frode Estil var kraftig imponert over nivået til landets beste orienteringsløpere i dag, og langrennsstjernen endte på 56. plass. Han ble slått med halvannen time av Audun Hultgreen Weltzien, men o-miljøet satte meget stor pris på Estils deltakelse ved Vassfjellet.


Resultatlister NM Ultralangdistanse
Menn:
1. Audun Hultgreen Weltzien, IL Tyrving 2.16.34,
2. Stig Alvestad, Wing OK 2.20.30,
3. Håvard Lucasen, Ås-UMB Orientering 2.23.11,
4. Ivar Haugen, Kristiansand OK 2.26.00,
5. Bjørnar Valstad, Bækkelagets SPK 2.28.22,
6. Sindre Østhagen, Fredrikstad SK 2.28.43,
7. Anton Bjartnes, Verdal OK 2.29.04,
8. Carl Henrik Bjørseth, Bodø & Omegn 2.29.56,
9. Øystein Pettersen, Kristiansand OK 2.30.17,
10. Jim Øystein Nybråten, Bækkelages SPK 2.30.42,
56. Frode Estil, Skøynar OK 3.34.44.

Kvinner: 1. Marianne Andersen, Nydalens SK 1.50.55,
2. Hilde Hovdenak, Modum OL 2.04.57,
3. Zsuzsa Fey, IL Tyrving 2.06.27,
4. Ingunn Hultgreen Weltzien, IL Tyrving 2.06.30,
5. Ingvilld Gjessing, Nydalens SK 2.10.12,
6. Line Hagman, NTNUI 2.0.48,
7. Irene Beate Øhrn Arnevik, Kristiansand OK 2.12.26,
8. Marte Grande Østby, NTNUI, 2.17.08,
9. Marte Renaas, Wing OK 2.17.17,
10. Hanne Nøvik, NTNUI 2.18.43

Menn, junior:
1. Olav Lundanes, Østmarka OK 1.41.42,
2. Ulf F. Indgaard, Frol IL 1.45.08,
3. Espen Hultgreen Weltzien, IL Tyrving 1.48.51,
4. Tore Bjørseth Berdal, Wing OK 1.50.03,
5. Morten J. Westergaard, Varegg 151.55,
6. Jonas S. Juveli, Konnerud IL 1.54.32.

Kvinner, junior:
1. Mariann Ulvestad, Heming/Njård OL 1.29.30,
2. Siri Ulvestad, Heming/Njård OL 1.34.58,
3. Kine Hallan Steiwer, Lillomarka OL 1.36.06,
4. Heidi Ø. Bakstevold, Kongsberg OL 1.37.16,
5. Britt Ingunn Nydal, Lillomarka OK 1.38.04,
6. Sofie M. Aarnes, Ås-UMB Orientering 1.45.43.

Kilde PM NOF

Relatert link:

NM Ultra