Det ble målt vindhastigheter på inntil 150 km/h (storm) i dag, og løpet ble avbrutt. Dette har aldri skjedd i internasjonal orientering tidligere. Da en tredjedel av startfeltet var i skogen, tvang arrangørene å blåse av løpet. Funksjonærer ble sendt til skogs for å hente inn o-løperne, og det skjedde heldigvis bare mindre ulykker. Tyske Marika Dobke fikk en gren på hodet, og måtte føres fra målområdet med hjernryselse. Det samme fikk norske Audun H. Weltzien, men kom fra det uten skader.

Større endringer
Dagens avlysning sørger for endringer på programmet for verdenscupen denne uka. Mellomdistanseløpet er besluttet å arrangeres på nytt, på samme sted, men på nye løyper fredag. Tidspunktet er foreløpig ikke klart, men det er bestemt at alle får delta. Mandagens kvalifisering i mellomdistanse strykes. Dermed finner vi to norske stormvinnere. Stig Alvestad får en ny sjanse etter at han egentlig røk ut fra finalen på mellomdistanse mandag, og Anne Margrethe Hausken er klar for start. Hausken valgte egentlig å stå over mellomdistansen.
I tillegg droppes onsdagens kvalifisering i sprint.
- Vi synes arrangørene kom greit ut av dette, og er godt fornøyd med løsningen da dette først skjedde, sier landslagstrener Jarle Ausland.

Verdenscupen i orientering fortsetter med ren sprintfinale onsdag, men prognosen sier at det ventes en ny storm i området rundt Clermont-Ferrand i Frankrike!

Kilde: Pressemelding NOF