Test av Timex GPS
for kondis.no Olav Kleiveland
Jeg er litt glad i duppedingser og har for lengst skaffet meg en Polar pulsmåler. Pulsmåleren er til stor hjelp men den har en mangel, den gir meg ikke distanse. Timex har lansert en klokke som kan måle hastighet (km/t) og avstand via GPS (Global Position System). Reklamen sier at klokken er 99% nøyaktig noe som ble bekreftet av selger som selv hadde testet den på mølle.
Nøyaktighet
Jeg har målt opp en tur på 20 km som snur etter 10 km. Løypa er målt med sykkel.
Resultatene fra løping med Timex GPS viser et avvik på 298 meter pr. 10 km (2,98%). Avviket pr lik kilometer viste en variasjon på mellom 3 meter til + 19 meter. Differansen mellom den første 10 km og den andre 10 km er på 21 meter, som gir et avvik på 0,2%.
Min test viser at klokken holder seg innenfor 99% nøyaktigst i forhold til tidligere målinger i samme trase. For å sjekke om klokken måler avstand med 99% nøyaktighet vil jeg benytte den i en av løypene kontrollert av DNL. Følg med!!
Brukervennlighet
Selve Timex klokken gir deg mulighet til å velge om du vil se avstand eller hastighet i tillegg til stoppeklokke. Det klokken ikke gir deg er mellomtider. Disse må du hente frem (Recall) etter løpeturens slutt.
GPS enheten har en lengde på ca 10,5 cm og en bredde på 6 cm. Du fester den på armen med en solid rem. GPS enheten er grei å ha på armen men på langturer kan det bli noe tungt. Hvor godt den sitter på armen når man løper uten vinterbekledning er jeg usikker på (følg med på neste test) Batterikapasiteten i GPS enheten er 15 timer.
Å ta klokken i bruk er svært enkelt. Starter man fra samme sted hver gang og benytter man klokken ofte så tar det kort tid for GPS enheten å søke seg inn på nærmeste satellitt.
Har noen ganger opplevd svakt GPS signal. Skal bli spennende å se hvordan dette slår ut ved løp i skog!
Pris
Løplabbet tar kr. 3000,- for versjonen med 50 rundetider. Dette virker noe dyrt. Ved å gå inn på Internett kan du komme mye rimeligere ut. Husk at du må legge til kr. 149,- (fortollingsgebyr) og moms (24%). Rimeligste alternativ jeg fant gav en pris på kr. 1.350,- moms og fortolling inkludert.
Konklusjon.
Timex GPS holder hva den lover, men kr. 3000,- virker å være dyrt. GPS enheten bør bli mindre og batterikapasiteten bør forbedres. Det største savnet er at klokken ikke viser mellomtider.
Ønsker du å kunne måle hvor langt du løper så er Timex GPS noe for deg!
Siste medlemssaker
Annonse