Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden
  • Min side
  • Butikk
  • Bli medlem
  • Kondisreiser
  • Vipps oss en gave
  • IDRETT
    • Løp
    • Ultra
    • Langrenn
    • Sykkel
    • Orientering
    • Multisport
  • TRENING
    • Treningsintervjuer
    • Kosthold og Helse
    • Nyheter
    • Skader
    • Treningsblogg
    • Treningslære
    • Treningsprogram
    • Utholdenhetstrening
    • Styrke, spenst og bevegelighet
  • ARRANGØR
    • Kvalitetsløp
    • Kontrollmålte løyper
    • Våre kontrollmålere
    • Anbefalt klasseinndeling
  • RESULTATER
    • Langrenn
    • Løp
  • TERMINLISTER
    • Løp
    • Løp utenfor Norge
    • Orientering
    • Turrenn
    • Sykkel
    • Norske ultraløp 2025
  • STATISTIKK
    • Ungdom
    • De beste
    • Veteran
    • Ultra
    • Deltagerstatistikker
    • Årets langdistanseløpere
  • KONDIS
    • Om Kondis
    • Kontakt oss
    • Våre medlemsfordeler
    • Adresseendring
    • Kondistreninga
    • Kondisløpet
    • Team Kondis profilbutikk
    • Disse kodene trenger du
    • Annonsering
    • Slik søker du støtte
    • 100-klubben
  • Min side
  • Butikk
  • Bli medlem
  • Kondisreiser
  • Vipps oss en gave
Kondis logo
  • IDRETT
    • Løp
    • Ultra
    • Langrenn
    • Sykkel
    • Orientering
    • Multisport
  • TRENING
    • Treningsintervjuer
    • Kosthold og Helse
    • Nyheter
    • Skader
    • Treningsblogg
    • Treningslære
    • Treningsprogram
    • Utholdenhetstrening
    • Styrke, spenst og bevegelighet
  • ARRANGØR
    • Kvalitetsløp
    • Kontrollmålte løyper
    • Våre kontrollmålere
    • Anbefalt klasseinndeling
  • RESULTATER
    • Langrenn
    • Løp
  • TERMINLISTER
    • Løp
    • Løp utenfor Norge
    • Orientering
    • Turrenn
    • Sykkel
    • Norske ultraløp 2025
  • STATISTIKK
    • Ungdom
    • De beste
    • Veteran
    • Ultra
    • Deltagerstatistikker
    • Årets langdistanseløpere
  • KONDIS
    • Om Kondis
    • Kontakt oss
    • Våre medlemsfordeler
    • Adresseendring
    • Kondistreninga
    • Kondisløpet
    • Team Kondis profilbutikk
    • Disse kodene trenger du
    • Annonsering
    • Slik søker du støtte
    • 100-klubben
Søk Bli medlem
Bli medlem
Annonse
Annonse

Giganten 1.september

- for kondis.no i Drammen Gjermund Sørstad -

Lørdag 1/9-01 var det klart for terrengløpet Giganten i Drammen for tredje gang. Arrangørene hadde i forkant håpet på ca 150 deltakere, aller helst noe høyere slik at det ble mer deltagere enn fjoråret.

Løpet har hvert år kollidert med et annet stort arrangement. To år på rad har det vært på samme dagen som Oslo maraton. I år var det Manpowerstaffetten det kolliderte med. Da jeg kom til startområdet i Drammen Park ca 1 time og 15 minutter før start, var det ikke akkurat kø foran etteranmeldingsbordet. Jeg fikk høre at det var ca 80 forhåndspåmeldte. Det var lett duskregn i lufta, og e noe våt og tung løypa lå og ventet på oss som skulle ta oss de 3,5 km rett opp til spiralen, og som skulle ned igjen, tilsammen 8720 meter. Det kom etterhvert noen som meldte seg på i siste liten. Det begynte å plaskregne skikkelig ca 10 minutter før start.

Vanligvis stiller de første seg på startstreken 3,4 minutter før start. Denne regntunge lørdagen i drammen søkte omtrent alle ly på en liten paviljong med tak minuttene før start. Da starteren skrek 1 minutt var det bare å hoppe ut i regnet. På startsreken var det bare 5 meter bort til første store vanndam. Det var bare å hoppe ut i det med en gang. Denne løypa kom garantert ingen tørrskodd fra! Khalid Skah var iført singlet, shorts og... søpplesekk på startstreken. Med hull til hode og armer var Khalid klar. Han tok teten ut fra start, og ingen tok sjansen på å følge... Da bakkene opp til spiraltoppen var godt i gang var det Roy Arne Tollefsen fra Skrim som var nærmest. Han var nummer to helt til vi var løypa høyste punkt, rett ovenfor spiralen. Da tok Jen Halland over 2 plassen. Litt lengre bak gikk også Henning Dybendahl, Bakke, Rolv Eriksrud, Sjåstad Vestre Lier og Gjermund Sørstad, Sturla forbi Roy Arne Tollefsen. Da bakkene nedover startet, gikk Gjermund Sørstad opp på 2 plass. Halland holdt tredjeplassen helt til Henning Dybendahl passerte ham på slutten og ble nummer tre. Khalid Skah var som ventet helt suveren, og kom såvidt i mål før han løp tilbake de 500 meterne til startområdet for å få på seg tørre klær.

Det ble kort nedjogging på de flest idag. De aller fleste var mest signe på å komme seg under tak og få tørre klær. De som ventet på resultater måtte vente litt, i og med at Skriveren også hadde fått merke regnet slik at alle tidene måtte skrives manuelt.

Tonje Sekse fra Tjalve var som ventet suveren i kvinneklassen. Hun kunne som Skah ta med seg 4000 kroner fra Drammen. Begge tok bergprisen på 1000 kr, samtidig som de fikk 3000 for seieren. I kvinneklassen ble forøvrig Helene Melbø fra Gausdal nr 2 og Sigrun Sangvik fra Royal Sport nr 3.

Ikke mer enn drøyt 60 deltagere startet, noe som var svært skuffende. Vi får inderlig håpe at giganten fortsetter neste år. Dette er en flott og noe anderledes terrengløype der man slipper å tenke km tider, og at hovedmålet for de fleste er å komme seg helskinnet ned igjen. Drammen i regn... og det noe grådig denne formiddagen! Vi får håpe at Giganten er kommet for å bli og at flere finner veien til Drammen neste år, slik at vi får noen fine dueller mellom skiløpere og løpere slik tilfellet var i år og tidligere.

Publisert 03. september 2001 av Webmaster
Artikkelen fortsetter under annonsen


IDRETT/Buskerud

Del artikkelen

X Streamline Icon: https://streamlinehq.comX

Siste medlemssaker

Ebrahim Abdulaziz og Inger Saanum topper veteranstatistikken på 10 km halvveis i 2025. (Foto: Henrik Kofoed Nilsen / Einar Børve)

Veteranstatistikk: De beste på 10 km så langt i år ut fra veterantabellene

Kristian Brynestad og Eirik Grøneng er ute med ny bok, «Skadefri løping». (Foto: Frisk forlag)

«Skadefri løping» – viktig bok, men ikke uten svakheter

Magnus Tuv Myhre og Filip Ingebrigtsen løp sine nest beste 5000-metere lørdag kveld. Her fra Boysen Memorial noen uker tidligere. (Foto: Tom-Arild Hansen)

God norsk innsats på 5000 meter under KBC Nacht i Belgia

Sindre Buraas hadde en sterk karriere som baneløper med blant annet VM-finale på 5000 m. De seinere åra har han fokusert mest på lange fjell- og terrengløp, og her ser vi han under OCC på vei mot Chamonix i 2023. (Foto: Hoka)

23 kjappe med Sindre Buraas

Erfarne Anders Aukland gir tips og råd til deg som har lyst til å begynne med trening på rulleski. (Foto: Tom-Arild Hansen)

Se film: Kom i gang med rulleskigåing med Anders Aukland

Anders Haga (til venstre) på målstreken i Verbier sammen med den tyske vinneren Dominik Hohenleitner og italieneren Mattia Bertoncini. (Foto: UTMB)

Anders Haga med 2. plass i Trail Verbier St Bernard by UTMB

Garmin Forerunner 965: Forerunner 965 har krystallklar AMOLED- berøringsskjermen som er svært skarp og klar og lett å manøvrere på. (Foto: Garmin)

Garmin Forerunner 965 - Trening, helse og velvære

Se 66 bilder fra Gammeskolla 2-dagers

Annonse

Kontaktinformasjon

Kondiskontoret:
E-post: kondis@kondis.no
Telefon: 22 60 94 70
Postadresse: Sognsveien 75 A, 0855 Oslo

Besøksadresse: Sognsveien 75 A, 2. etasje, Ullevål Stadion
Organisasjonsnummer: 971 273 917

kondis.no:
E-post: kondis@kondis.no
Mobil: 22 60 94 70

Annonser: 
E-post: trond.hansen@kondis.no
Mobil: 41 27 84 72

Medlemskap

Medlemskap | Adresseendring | 

Kundeservice medlemskap:
E-post: kondis@mediaconnect.no
Telefon: 23 33 91 72

Annonser
Kommersielle annonsepriser, Bladet Kondis |
Annonsepriser for arrangør, Bladet Kondis |
Presentasjon og annonsepriser for nettannonsering på kondis.no 
Mediaschedule in English | commercial organizers 

Om oss

Våre skribenter og fotografer 

Avtaler: 
Dekning av kostnader til utstyr | 
Fotografer/medarbeidere | 
Bruk av bildedatabasen

Personvern

Redaktør: Runar Gilberg
Ansvarlig redaktør: Marianne Røhme

Copyright © 1998-2025
Web levert av CustomPublish AS